فصل قبلی

نامۀ پولُس رسول به کولسیان

فصل اول

۱از سوی پولُس که به خواست خدا، رسول عیسای مسیح است و از طرف برادر ما تیموتاووس، ۲به ایمانداران مقدس و وفادار به مسیح که در شهر کولسیه می باشند، از سوی پدر آسمانی ما خدا، فیض و سلامتی به شما باد.

دعای شکرگزاری

۳ما خدا را که پدر سَروَر ما عیسای مسیح است همیشه به خاطر شما شکر و سپاس می گوییم و برای شما دعا می کنیم. ۴زیرا ما دربارۀ ایمان شما به عیسای مسیح و محبت شما به همۀ ایمانداران شنیده ایم. ۵این ایمان و محبت از همان امیدی سرچشمه می گیرد که در آسمان برای شما نگهداری شده است و شما از همان اول با شنیدن کلام حقیقت یعنی خبر خوش، آن را دریافت کرده اید. ۶این خبر خوش عیسای مسیح همان گونه که به شما رسید، در تمام دنیا پخش می شود. همان طوری که در دنیا ثمر می آورد، در میان شما هم از همان روزی که از فیض خدا با خبر شده اید و حقیقت آن را درک کردید، ثمر داده است. ۷ شما آن را از اپفراس، همکار عزیز ما، آموخته اید. او یک خدمتگار وفادار مسیح برای شما می باشد. ۸او همچنان ما را از محبتی که روح مقدس به شما بخشیده، خبر داده است.

۹به همین خاطر، از روزی که ما این را شنیده ایم، برای شما دعا می کنیم. همیشه از خدا می خواهیم که شما به وسیلۀ حکمت و فهم روحانی، ارادۀ او را کاملاً درک کنید ۱۰تا آن گونه که شایستۀ خداوند است زندگی کنید، او را کاملاً خوشنود سازید، در همه کارهای نیکو پُر ثمر بوده و در شناخت خدا رشد کنید. ۱۱‏-۱۲همچنین دعا می کنیم که از قدرت پُر شکوه خدا، نیرو بگیرید تا با صبر و بردباری مشکلات را تحمل کنید. خدای پدر را با خوشی شکر کنید که شما ایمانداران را لایق آن گردانید تا در برکتی که در انتظار مقدسین خدا در پادشاهی نور است، سهم بگیرید. ۱۳او ما را از قدرت تاریکی آزاد ساخته و به پادشاهی پسر عزیز خود آورده است ۱۴ و به وسیلۀ او ما را نجات داده و گناهان ما را بخشیده است.

شخصیت و کار مسیح

۱۵مسیح صورت خدای نادیده، نخست زاده و مافوق همۀ آفرینش است، ۱۶زیرا همه چیز به وسیلۀ او آفریده شد: هر آنچه در آسمان و بر زمین است، دیدنی و نادیدنی، تختهای پادشاهی و قدرتهای روحی، حکمرانان و صاحبان قدرت، همه به وسیلۀ او و برای او آفریده شدند. ۱۷او پیش از همه چیز وجود داشت و همه چیز در او با هم ارتباط پیدا می کند. ۱۸ مسیح سَر کلیسا که بدن خود او است، می باشد. او آغاز است و اولین کسی است که پس از مرگ زنده شد تا در همه چیز برتری داشته باشد. ۱۹زیرا خوشنودی خدا در این بود که با کاملیت خود در مسیح ساکن باشد ۲۰ و به واسطۀ مسیح همه چیز را، چه در آسمان و چه بر زمین، با خود آشتی دهد. خدا به وسیلۀ خون مسیح بر صلیب، صلح را بین خود و خلقت برقرار ساخت.

۲۱شما زمانی از خدا دور بودید و با اعمال و افکار شریرانۀ خود با او دشمنی داشتید. ۲۲اما اکنون خدا به وسیلۀ مرگ جسمانی مسیح، شما را با خود آشتی داد تا در حضور او مقدس، بی عیب و دور از هر ملامتی باشید. ۲۳به شرط آن که پایه های ایمان تان محکم و استوار بماند و آن امیدی را که از خبر خوش دریافته اید، ترک نکنید. این همان خبر خوش است که شما شنیده اید و در سراسر دنیا اعلام شده است و من، پولُس، خدمتگار آن می باشم.

خدمت پولُس در کلیسا

۲۴اکنون از آن رنجی که به خاطر شما می کشم خوشحال هستم، زیرا به وسیلۀ رنجهای جسمانی خود آنچه را که از رنجهای مسیح برای بدن او، یعنی کلیسا باقی مانده است تکمیل می کنم. ۲۵من بنابر مأموریتی که خدا به من سپرد، خدمتگار کلیسا گشتم، تا کلام خدا را به طور کامل به شما برسانم، ۲۶حتی آن رازی که مدتها برای نسلهای گذشته مخفی مانده بود، حال برای ایمانداران آشکار شده است. ۲۷خدا خواست که راز پُر جلال خود را در میان همه یی ملتها آشکار سازد و آن راز این است که مسیح در بین شما ساکن بوده و مایۀ امید شما در جلال خدا می باشد. ۲۸ما مسیح را به همه اعلام کرده و با تمام حکمت هُشدار و تعلیم می دهیم تا آنها را به صورت اشخاص کامل در مسیح به خدا تقدیم نماییم. ۲۹برای انجام این کار، تلاش می کنم و از قدرتی که مسیح به من می دهد و در من نیرومندانه کار می کند، استفاده می نمایم.

فصل قبلی

مطالب مرتبط

خود کشی جوانان در غزنی و دایکندی

خود کشی جوانان در غزنی و دایکندی (رنگ زندگی )
در ولایت غزنی در سه ماه نخست امسال ۳۳ نفر و در ولایت دایکندی ۱۶ نفر که جوانان بودند، اقدام به خود کشی کردند که از جمله ۴ نفر، جان شان را از دست دادند. فقر، مشکلات خانوادگی، ازدواج‌های اجباری، ایجاد محدودیت برای جوانان در خانواده‌ها از جمله عوامل خودکشی این جوانان خوانده می‌‌‌‌شود. در ولایت غزنی آمار دخترانی که اقدام به خودکشی می‌‌‌‌کنند نسبت به پسران بیشتر است. خداوند از قتل و خون ریزی نفرت دارد. ولی خواست خدای متعال از ما و شما در زندگی چیست؟ خواست خدای متعال و مهربان از هر یک ما و شما این است که ارادی او را در زندگی خود انجام دهیم. پس از شما خواهش می‌کنیم که به این برنامه گوش دهید.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۲۷ (۲۹ دقیقه)

عیسی مسیح کیست؟ مشاور عجیب/میلاد مسیح 2022

عیسی مسیح کیست؟ مشاور عجیب/میلاد مسیح 2022 (باشما)
آنچه از آیاتی فوق در مبیابیم این است که مسیح انسانی عادی نبود. او کلمۀ خدا بود و پیش از آفرینش جهان با خدا بود. کلمه یعنی مسیح، در ابتدا وجود داشت. پیش از آنکه جهان شکل گیرد، مسیح وجود داشت. مسیح پیش از ابتدا با خدا بود. خدا آغازی ندارد؛ او همواره وجود داشته است؛ و خدا همواره «کلمه»اش را با خود داشته است. خدا هرگز بدون «کلمه» نبوده است. مسیح نه تنها با خدا بود بلکه خدا بود. مسیح نه تنها پسر خدا است، بلکه خود خدا می‌‌باشد. مسیح خداست به صورت یک انسان. وی تنها تجسم حقیقی خدای زنده است که ۲۰۰۰ سال پیش بر روی زمین آمد.

برنامه رادیویی درباره آیه ۱۵ (۲۹ دقیقه)

نجات از گناه، مرگ ابدی و از غضب خدا

نجات از گناه، مرگ ابدی و از غضب خدا (باشما)
آن که انسان را از گناه، از مرگ ابدی و غضب خدا نجات می‌‌‌دهد جز عیسی مسیح کسی دیگری نیست. او بره‌ای قربانی است که خون‌اش گناهان انسان گناهگار را پاک می‌‌‌کند. زیرا او بی عیب، کاملاً بی گناه و پاک بود. عیسی همان نجات دهنده‌ای است که خدا وعده‌اش را داده بود او همان مسیح موعودی است که تمام یهودیان امید و انتظارش را داشتن.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۰-۲۱ (۲۹ دقیقه)

معنی نام عیسی چیست؟

معنی نام عیسی چیست؟ (باشما)
در این دنیا، هیچ کسی جز عیسی، باعث نجات انسان نمیگردد. انسان گناهکار به نجات دهنده نیاز دارد نه به دین و مذهب. نه تنها جسم انسانها به واسطه نام عیسی از بیماری جسمانی شفا می‌‌‌یابد بلکه مهم‌تر از آن روحشان از بیماری روحانی یعنی گناه نیز رستگار می‌‌‌گردد. بعضی می‌‌‌پرسند: چرا مسیحیان اینقدر تبلیغ می‌‌‌کنند؟ چرا مردم را راحت نمی‌گذارند تا مذهب خود را دنبال کنند؟ به خاطریکه ایمان به عیسی مسیح باعث نجات و زندگی انسان می‌‌گردد. از این خاطر پیروان عیسی مسیح رسالت دارند تا این خبر مهم را به جهانیان برسانند.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۰-۲۱ (۲۸ دقیقه)

رستاخیز عیسی از مردگان

رستاخیز عیسی از مردگان (کلام خدا برای شما )
کتاب مقدس نه تنها به ما می‌گوید که کسانی که در مسیح مرده اند در روز آمدن او بر می‌خیزند، بلکه این را نیز می‌گوید که آنها با چه بدن هایی بر خواهند خاست. اولین کس (و تنها کس تا این زمان) که از مردگان برخاسته، مسیح است. ما برای مرگ انتظار نمیکشیم بلکه منتظر روز پر شکوه آمدن خداوند خود هستیم.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۰ (۳۰ دقیقه)

هویت من در عیسی مسیح - بخشیده شده هستم

هویت من در عیسی مسیح - بخشیده شده هستم (باشما)
منحیث پیروی عیسی مسیح، هویت ما در عیسی مسیح تعیین می‌‌شود. بسیاری مردم هویت خود را در قوم خود می‌‌بینند یا در منطقۀ که زنده‌گی می‌‌کنند یا به کشوری که به آن تعلق دارند، می‌‌بینند. ولی ما منحیث پیروان عیسی مسیح هویت خود را در عیسی مسیح می‌‌بینیم. زمانیکه عیسی مسیح را به حیث نجات دهندۀ خود قبول می‌‌کنیم، او برای ما یک هویت نو می‌‌بخشد. در کلام خدا می‌‌خوانیم که می‌‌گوید ما بخشیده شده هستیم.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۱۴ (۲۸ دقیقه)

عیسی؛ تنها راه بسوی پدر

عیسی؛ تنها راه بسوی پدر (کلام خدا برای شما )
عیسی فرمود: جایی که می‌‌روم می‌‌دانید و راه را می‌‌دانید. وی راه را به ایشان نشان داده بود. راه همان تعلیم و سرمشق خود او بود. اگر از تعالیم و سرمشق وی پیروی کنیم، به آسمان خواهند رفت. عیسی گفت راه منم. عیسی نیامد که راه را نشان دهد؛ راه خود او بود. تنها بوسیله اوست که گناهان ما آمرزیده و عادل شمرده می‌شویم.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۱۵ (۳۰ دقیقه)

معیارهای جدید در خلقت تازه

معیارهای جدید در خلقت تازه (خلقت تازه)
پیروان مسیح کسانی هستند که خداوند زنده و حقیقی را ملاقات کرده معیار‌ها و مقرارات ‌های او را شناخته اند، زندگیشان را به آن اساس عیار نموده اند. یک پیرو موفق عیسی مسیح زندگی خود را به اساس معیار‌ها و مقررات مسیح بنا می‌نماید و از مقررات و معیار‌های که برای زندگی در دنیا، عیسی مسیح برای ما تعیین نموده از آن پیروی می‌نمایند. آیا این معیار‌ها و مقررات چه باشد؟

برنامه رادیویی به آیه ۲۶-۲۷ (۳۰ دقیقه)