فصل قبلی

رسالۀ پولُس رسول به کولسیان

فصل اول

۱از طرف پولُس که به خواست خدا، رسول مسیح عیسی است و از طرف برادر ما تیموتاوس

۲به برادران مقدس و وفادار در شهر کولسیه، که در مسیح هستند. از طرف پدر ما خدا فیض و سلامتی به شما باد.

دعای سپاسگزاری

۳هر وقت که برای شما دعا می کنیم پدر خداوند ما عیسی مسیح را سپاس می گوئیم. ۴زیرا ما از ایمان شما به مسیح عیسی و محبت شما به همۀ مقدسین آگاه هستیم. ۵امید شما به آنچه در عالم بالا در انتظار شماست، باعث این ایمان و محبت است. وقتی پیام حقیقی یعنی انجیل، برای اولین بار به شما رسید از این امید باخبر شدید. ۶و این انجیل همان طوری که به شما رسید به تمام دنیا نیز رسیده است و به همان نحوی که در دنیا ثمر آورده، رشد و نمو می کند در میان شما نیز از همان روزی که از فیض خدا باخبر شدید و در حقیقت آن را درک کردید، عمل کرده است. ۷شما انجیل را از «اپفراس» عزیز که همچون ما غلام و به خاطر ما خادم وفادار مسیح است، آموختید ۸و او نیز ما را از محبتی که روح القدس به شما بخشیده، خبر داده است.

۹به این جهت از همان روزی که این را شنیدیم، همیشه برای شما دعا می کنیم و از خدا می خواهیم که شما به وسیلۀ بینش و فهم روحانی، ارادۀ او را کاملاً درک کنید. ۱۰تا بتوانید طوری که شایستۀ خداوند است زندگی کنید، کاملاً او را خشنود سازید، در تمام کارهای نیک، زندگی پُرثمری داشته باشید و در معرفت خدا رشد و نمو کنید. ۱۱و همچنین دعا می کنم که خدا مطابق قدرت پُر شکوهش و با تمام نیروی خود شما را تقویت کند تا با خوشی و صبر هر چیز را تحمل کنید. ۱۲پیوسته خدای پدر را شکر کنید که شما را لایق آن گردانیده است تا در سرنوشتی که در عالم نورانی در انتظار مقدسین است حصه داشته باشید. ۱۳او ما را از چنگ نیرومند ظلمت رهانیده و به پادشاهی پسر عزیز خود آورده است. ۱۴خدا به وسیلۀ او ما را آزاد ساخته و گناهان ما را آمرزیده است.

شخصیت و کار مسیح

۱۵مسیح صورت و مظهر خدای نادیده است و نخست زاده و برتر از همۀ مخلوقات. ۱۶زیرا به وسیلۀ او هر آنچه در آسمان و زمین است، دیدنی ها و نادیدنی ها، تخت ها، پادشاهان، حکمرانان و صاحبان قدرت آفریده شدند، بلی، تمام موجودات به وسیلۀ او و برای او آفریده شدند. ۱۷او قبل از همه چیز وجود داشت و همه چیز به وسیلۀ او با هم ارتباط پیدا می کند. ۱۸او سَر بدن، یعنی کلیساست، او آغاز است و اولین کسی است که پس از مرگ زنده گردید تا تنها او در همه چیز مقام اول را داشته باشد. ۱۹زیرا ارادۀ خدا این بود که مسیح دارای پُری کامل او باشد؛ ۲۰و خدا به وسیلۀ مسیح جدایی را از بین برده با تمام موجودات آشتی کرد و به وسیلۀ ریختن خون مسیح بر روی صلیب صلح و دوستی را بین خود و هرآنچه در آسمان و زمین است به وجود آورد.

۲۱شما زمانی از خدا دور بودید و با اعمال و افکار شریرانۀخود با او دشمنی داشتید، ۲۲اما اکنون او به وسیلۀ مرگ جسمانی مسیح، شما را با خود آشتی داده است تا شما را پاک، بی عیب و بی آلایش به حضور خود بیاورد، ۲۳البته به شرط اینکه ایمان خود را از دست ندهید و محکم و استوار بمانید و آن امیدی را که در وقت شنیدن انجیل به دست آوردید ترک نکنید. این همان انجیلی است که در سرتاسر دنیا اعلام گردیده و من «پولُس» خادم آن هستم.

خدمت پولُس برای کلیسا

۲۴اکنون از آن رنج و زحمتی که به خاطر شما می بینم خوشحالم، زیرا به وسیلۀ رنج های جسمانی خود آنچه را که از رنج های مسیح برای بدن او، یعنی کلیسایش باقی مانده است تکمیل می کنم. ۲۵من مطابق وظیفه ای که خدا برای خیریت شما به من عطا فرمود، خادم کلیسا هستم تا پیام خدا را کاملاً اعلام نمایم، ۲۶یعنی آن حقیقت اسرارآمیز که طی زمانها و نسلهای متمادی مخفی مانده بود، اما اکنون برای مقدسین آشکار شده است. ۲۷خدا صلاح دانست که راز پُر جلال و بی قیاس خود را در میان ملت های غیر یهود آشکار سازد و آن سِر این است که مسیح در شما ساکن می باشد و این حقیقت، مایۀ امید شما به شریک شدن در جلال خداست. ۲۸ما مسیح را به همه می شناسانیم و با تمام دانشی که داریم همه را آگاه ساخته، تعلیم می دهیم تا آن ها را به صورت اشخاص بالغ در مسیح به خدا تقدیم نمائیم. ۲۹برای انجام این کار، من زحمت می کشم و تلاش می کنم و از قدرت بزرگی که مسیح به من می دهد و در من کار می کند، استفاده می نمایم.

فصل قبلی

مطالب مرتبط

خود کشی جوانان در غزنی و دایکندی

خود کشی جوانان در غزنی و دایکندی (رنگ زندگی )
در ولایت غزنی در سه ماه نخست امسال ۳۳ نفر و در ولایت دایکندی ۱۶ نفر که جوانان بودند، اقدام به خود کشی کردند که از جمله ۴ نفر، جان شان را از دست دادند. فقر، مشکلات خانوادگی، ازدواج‌های اجباری، ایجاد محدودیت برای جوانان در خانواده‌ها از جمله عوامل خودکشی این جوانان خوانده می‌‌‌‌شود. در ولایت غزنی آمار دخترانی که اقدام به خودکشی می‌‌‌‌کنند نسبت به پسران بیشتر است. خداوند از قتل و خون ریزی نفرت دارد. ولی خواست خدای متعال از ما و شما در زندگی چیست؟ خواست خدای متعال و مهربان از هر یک ما و شما این است که ارادی او را در زندگی خود انجام دهیم. پس از شما خواهش می‌کنیم که به این برنامه گوش دهید.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۲۷ (۲۹ دقیقه)

عیسی مسیح کیست؟ مشاور عجیب/میلاد مسیح 2022

عیسی مسیح کیست؟ مشاور عجیب/میلاد مسیح 2022 (باشما)
آنچه از آیاتی فوق در مبیابیم این است که مسیح انسانی عادی نبود. او کلمۀ خدا بود و پیش از آفرینش جهان با خدا بود. کلمه یعنی مسیح، در ابتدا وجود داشت. پیش از آنکه جهان شکل گیرد، مسیح وجود داشت. مسیح پیش از ابتدا با خدا بود. خدا آغازی ندارد؛ او همواره وجود داشته است؛ و خدا همواره «کلمه»اش را با خود داشته است. خدا هرگز بدون «کلمه» نبوده است. مسیح نه تنها با خدا بود بلکه خدا بود. مسیح نه تنها پسر خدا است، بلکه خود خدا می‌‌باشد. مسیح خداست به صورت یک انسان. وی تنها تجسم حقیقی خدای زنده است که ۲۰۰۰ سال پیش بر روی زمین آمد.

برنامه رادیویی درباره آیه ۱۵ (۲۹ دقیقه)

نجات از گناه، مرگ ابدی و از غضب خدا

نجات از گناه، مرگ ابدی و از غضب خدا (باشما)
آن که انسان را از گناه، از مرگ ابدی و غضب خدا نجات می‌‌‌دهد جز عیسی مسیح کسی دیگری نیست. او بره‌ای قربانی است که خون‌اش گناهان انسان گناهگار را پاک می‌‌‌کند. زیرا او بی عیب، کاملاً بی گناه و پاک بود. عیسی همان نجات دهنده‌ای است که خدا وعده‌اش را داده بود او همان مسیح موعودی است که تمام یهودیان امید و انتظارش را داشتن.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۰-۲۱ (۲۹ دقیقه)

معنی نام عیسی چیست؟

معنی نام عیسی چیست؟ (باشما)
در این دنیا، هیچ کسی جز عیسی، باعث نجات انسان نمیگردد. انسان گناهکار به نجات دهنده نیاز دارد نه به دین و مذهب. نه تنها جسم انسانها به واسطه نام عیسی از بیماری جسمانی شفا می‌‌‌یابد بلکه مهم‌تر از آن روحشان از بیماری روحانی یعنی گناه نیز رستگار می‌‌‌گردد. بعضی می‌‌‌پرسند: چرا مسیحیان اینقدر تبلیغ می‌‌‌کنند؟ چرا مردم را راحت نمی‌گذارند تا مذهب خود را دنبال کنند؟ به خاطریکه ایمان به عیسی مسیح باعث نجات و زندگی انسان می‌‌گردد. از این خاطر پیروان عیسی مسیح رسالت دارند تا این خبر مهم را به جهانیان برسانند.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۰-۲۱ (۲۸ دقیقه)

رستاخیز عیسی از مردگان

رستاخیز عیسی از مردگان (کلام خدا برای شما )
کتاب مقدس نه تنها به ما می‌گوید که کسانی که در مسیح مرده اند در روز آمدن او بر می‌خیزند، بلکه این را نیز می‌گوید که آنها با چه بدن هایی بر خواهند خاست. اولین کس (و تنها کس تا این زمان) که از مردگان برخاسته، مسیح است. ما برای مرگ انتظار نمیکشیم بلکه منتظر روز پر شکوه آمدن خداوند خود هستیم.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۰ (۳۰ دقیقه)

هویت من در عیسی مسیح - بخشیده شده هستم

هویت من در عیسی مسیح - بخشیده شده هستم (باشما)
منحیث پیروی عیسی مسیح، هویت ما در عیسی مسیح تعیین می‌‌شود. بسیاری مردم هویت خود را در قوم خود می‌‌بینند یا در منطقۀ که زنده‌گی می‌‌کنند یا به کشوری که به آن تعلق دارند، می‌‌بینند. ولی ما منحیث پیروان عیسی مسیح هویت خود را در عیسی مسیح می‌‌بینیم. زمانیکه عیسی مسیح را به حیث نجات دهندۀ خود قبول می‌‌کنیم، او برای ما یک هویت نو می‌‌بخشد. در کلام خدا می‌‌خوانیم که می‌‌گوید ما بخشیده شده هستیم.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۱۴ (۲۸ دقیقه)

عیسی؛ تنها راه بسوی پدر

عیسی؛ تنها راه بسوی پدر (کلام خدا برای شما )
عیسی فرمود: جایی که می‌‌روم می‌‌دانید و راه را می‌‌دانید. وی راه را به ایشان نشان داده بود. راه همان تعلیم و سرمشق خود او بود. اگر از تعالیم و سرمشق وی پیروی کنیم، به آسمان خواهند رفت. عیسی گفت راه منم. عیسی نیامد که راه را نشان دهد؛ راه خود او بود. تنها بوسیله اوست که گناهان ما آمرزیده و عادل شمرده می‌شویم.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۱۵ (۳۰ دقیقه)

معیارهای جدید در خلقت تازه

معیارهای جدید در خلقت تازه (خلقت تازه)
پیروان مسیح کسانی هستند که خداوند زنده و حقیقی را ملاقات کرده معیار‌ها و مقرارات ‌های او را شناخته اند، زندگیشان را به آن اساس عیار نموده اند. یک پیرو موفق عیسی مسیح زندگی خود را به اساس معیار‌ها و مقررات مسیح بنا می‌نماید و از مقررات و معیار‌های که برای زندگی در دنیا، عیسی مسیح برای ما تعیین نموده از آن پیروی می‌نمایند. آیا این معیار‌ها و مقررات چه باشد؟

برنامه رادیویی به آیه ۲۶-۲۷ (۳۰ دقیقه)