کتاب یونس نبی

فصل سوم

یونس از خداوند اطاعت می کند

۱بار دیگر کلام خدا بر یونس نازل شد و به او فرمود: ۲«به شهر بزرگ نینوا برو و پیامی را که به تو می دهم به مردم آنجا اعلام کن.» ۳یونس اطاعت کرد و به نینوا رفت. نینوا شهر بسیار بزرگی بود که به اندازۀ سه روز پیاده رفتن مسافت داشت. ۴یونس وارد شهر شد و پس از یک روز راه پیمائی اعلام کرد که بعد از چهل روز شهر نینوا ویران می شود.

۵مردم نینوا به خدا ایمان آوردند. همه روزه گرفتند و خورد و بزرگ، به علامت توبه، نمد پوشیدند.

۶وقتی پادشاه نینوا پیام را شنید، از تخت خود پائین شد قبای خود را از تن بیرون کرد و نمد پوشید و بر خاکستر نشست. ۷سپس از طرف پادشاه و بزرگان فرمانی صادر شد و در همه جا اعلام کردند که هیچ کسی بشمول حیوانات و گاو و گوسفند نباید چیزی بخورد یا بنوشد. ۸انسان و حیوان باید همگی نمد به تن داشته باشند، هر کس از صمیم دل بحضور خدا زاری و دعا کند، در راه بد قدم برندارد، از ظلم دست بکشد و توبه کند. ۹کسی چه می داند؛ شاید خدا تصمیم خود را تغییر بدهد و خشمش فرو نشیند و ما را هلاک نسازد.

۱۰چون خدا اعمال آن ها را مشاهده کرد و دید که آن ها از کردار زشت خود دست کشیده توبه کرده اند، بر آن ها ترحم کرده و بلائی را که بنا بود بر سر شان بیاورد، دور کرد.

مطالب مرتبط

روزه را به خاطر مردم باید گرفت یا به خاطر خدا؟

روزه را به خاطر مردم باید گرفت یا به خاطر خدا؟ (باشما)
هدف از روزه گرفتن، تقرب به خدا و حل مسائل و مشکلاتی است که با دعا حل نمی شود. روزه کمک می‌‌‌کند از خودخواهی‌های انسانی دوری نموده و از خودگذشتگی داشته باشیم و زیادتر قدر فداکاری عظیم و کفاره بی نظیر عیسی مسیح را درک کنیم. روزه قلب ما را فروتن می‌‌‌کند،به صدا وهدایت وحضور خدا حساس می‌‌‌شویم،نفس سرکش ما ضعیف می‌‌‌شود و دعا و پرستش ما مؤثرتر می‌‌‌شود.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۲-۱۰ (۲۹ دقیقه)

روزۀ واقعی چیست؟

روزۀ واقعی چیست؟ (باشما)
بسیاری‌ها روزه می‌گیرند و تظاهر به فروتنی می‌‌کنند؛ آنها سرهای خود را خم ساخته و خود را شکسته نفس نشان می‌دهند. اما به گفته خداوند، همه اینها برای نمایش است؛ همه اینها انجام می‌‌شود از اینرو که خداوند ببیند و تحت تاثیر قرار بگیرد! آنها به خداوند نه از قلب خود بلکه با انجام اعمال ظاهری حرمت می‌‌گذارند. و بدتر از همه اینکه رفتار معمولی و روزانه آنها به همان بدی سابق باقی مانده است.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۵-۹ (۲۷ دقیقه)

بخش سوم – مردم شهر نینوا توبه می‌کنند

بخش سوم – مردم شهر نینوا توبه می‌کنند (کلام خدا برای شما )
یونس فقط موعظه کوتاه در بین مردم شهر کرد؛ از گناهان تان توبه کنید ورنه در ۴۰ روز نابودی و هلاکت دامنگیر همه تان می‌شود. امروز اگر از گناهان خود روی گردان شویم مورد رحمت و بخشایش خداوند قرار می‌گریم و مانند شهر نینوا خود ما و کشور ما نجات می‌یابند.

برنامه رادیویی شامل آیه ۱-۱۰ (۳۰ دقیقه)