کتاب اشعیای نبی

فصل پنجاه و هشتم

روزۀ حقیقی

۱خداوند می فرماید: «تا می توانید آواز تان را مانند کرنا بلند کنید و تقصیر قوم برگزیدۀ مرا برای شان و به خاندان یعقوب گناهان شان را اعلام نمائید. ۲آن ها هر روز در طلب من هستند و چنان وانمود می کنند که مایلند راه مرا تعقیب نمایند و احکام مرا بجا آورند. آن ها می گویند که از احکام عادلانۀ من سرکشی نمی کنند و از نزدیکی با من لذت می برند.»

۳مردم از خداوند می پرسند: «چرا وقتی که روزه داشتیم، ندیدی و چرا هنگامی که از گرسنگی رنج می بردیم، متوجه نشدی؟» خداوند جواب می دهد: «درست است، لاکن شما وقتی روزه می گیرید، فقط در فکر مفاد خود هستید و به کارگران تان ظلم می کنید. ۴هنگامی که روزه دار هستید، با هم جنگ و دعوا می کنید و یکدیگر را با مشت می زنید. این نوع روزه نزد من قابل قبول نیست. ۵وقتی روزه می گیرید، ریاضت می کشید، سر تان را مثل نَی خم می کنید و بر نمد و خاکستر دراز می کشید. آیا این را روزه می خوانید و فکر می کنید که من آنرا می پذیرم؟

۶روزه ای را که من می پسندم اینست: زنجیرهای ظلم را بگشائید، یوغ بی عدالتی را بشکنید و مظلومان را آزاد کنید. ۷غذای تان را با گرسنگان تقسیم کنید. دروازۀ خانۀ تان را بروی مردم مسکین و بی خانه باز گذارید. به برهنگان لباس بدهید و از خویشاوندان تان خود را پنهان نکنید. ۸آنگاه نور سخاوت تان مثل سپیده دم می تابد و دردهای تان فوری مداوا می شوند. من همیشه با شما می باشم و جلال من شما را از هر جانب محافظت می کند. ۹هر گاهی که دعا کنید، من آنرا اجابت می کنم و وقتی که از من کمک بخواهید، من به یاری تان می شتابم.

اگر یوغ ظلم و ستم، اشاره کردن به انگشت و تهمت ناحق را از میان خود دور کنید، ۱۰اگر به گرسنگان غذا بدهید و احتیاجات نیازمندان را فراهم نمائید، آنگاه نور تان در تاریکی می درخشد و تاریکی اطراف تان مثل آفتاب ظهر روشن می شود. ۱۱من همیشه راهنمای شما می باشم و با نعمت های خود شما را سیر می سازم و نیرومند نگاه می دارم. مثل باغی سیراب می شوید و به چشمه ای مبدل می گردید که آبش هرگز خشک نمی شود. ۱۲خرابه های قدیمی تان آباد می گردند، اساس آن ها دوباره بنا می شود و شما بخاطریکه شهرها و جاده های تان را ترمیم می کنید شهرت زیادی می یابید.

۱۳اگر روز سبت را تجلیل کنید و در آن روز از سودجوئی خودداری نمائید و آنرا مقدس و محترم بدارید، اگر براه خود نروید و به فکر مفاد خود نباشید و در آن روز کار نکنید، ۱۴آنگاه از خوشی که من می دهم، لذت می برید، با سرفرازی زندگی می کنید، از نعمتهائی که به جد تان، یعقوب وعده داده بودم، برخوردار می گردید. این را من که خداوند هستم می گویم.»

مطالب مرتبط

روزه گرفتن 2022

روزه گرفتن 2022 (باشما)
گرفتن روزه برای این نیست که صرف توجهٔ خدا را به خود جلب کنیم. خداوند به روزه و دعای افراد دو رو و مکار توجه نمیکند. روزه‌ای که خدا از مومینین خود می‌‌‌‌خواهد این است که نان خود را با گرسنگان و فقرا تقسیم کند، درب خانه‌ای خود را به روی بینوایان و مسکینان باز کند. کسانیکه از فقر و بیچاره‌گی لباس ندارند، به آنها لباس بدهد. به یتیمان و بیوه زنان توجه داشته باشد. این است روزه‌ای حقیقی!

برنامه رادیویی درباره آیه ۳-۹ (۲۷ دقیقه)

آیا خداوند روزه شما را قبول می‌‌کند؟

آیا خداوند روزه شما را قبول می‌‌کند؟ (سوالات عام در باره ایمان مسیحیت)
در این روز‌های رمضان، خوب است در باره این سوال فکر کنید: آیا خداوند روزه شما را قبول می‌‌کند؟ و سوال دیگر این است که چی نوع روزه مورد پسند خداوند است و چی نوع روزه را خداوند اصلاً قبول نمی‌کند. ما از کتاب اشعیأ نبی، فصل ۵۸ می‌‌خوانیم و می‌‌بینیم که خداوند روزه‌ٔ ریاکارانه را قبول نمی‌کند، لیکن روزه را که شامل کمک به دیگران ‌است دوست دارد.

ویدئو درباره آیه ۳-۹ (۵ دقیقه)

روزۀ واقعی چیست؟

روزۀ واقعی چیست؟ (باشما)
بسیاری‌ها روزه می‌گیرند و تظاهر به فروتنی می‌‌کنند؛ آنها سرهای خود را خم ساخته و خود را شکسته نفس نشان می‌دهند. اما به گفته خداوند، همه اینها برای نمایش است؛ همه اینها انجام می‌‌شود از اینرو که خداوند ببیند و تحت تاثیر قرار بگیرد! آنها به خداوند نه از قلب خود بلکه با انجام اعمال ظاهری حرمت می‌‌گذارند. و بدتر از همه اینکه رفتار معمولی و روزانه آنها به همان بدی سابق باقی مانده است.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۳-۸ (۲۷ دقیقه)

روزۀ واقعی

روزۀ واقعی (باشما)
در مسیحیت هدف روزه فقط غذا نخوردن و آب نه نوشیدن نیست بلکه عمق دادن به رابطه ما با خدای آفریدگار است. در مسیحیت می‌‌توان در زمان‌های مختلف روزه گرفت و خود می‌‌توانیم با خدا تعیین کنیم که چند روز در باره موضوع خاصی یا برای ملاقات با خدا یا برای شنیدن صدای خدا در باره موضوع خاصی یا دریافت جواب دعایی می‌‌خواهیم روزه بگیریم. در ضمن نوع روزه گرفتن را نیز خود تعیین می‌‌کنیم. مثلا" بعضی تصمیم می‌‌گیرند 4 روز هیچ چیز نخورند و فقط کمی آب بنوشند و بعضی تصمیم می‌‌گیرند چند روز فقط غذای ساده بخوردند ویا مثلا از صبح تا ظهر چیزی نمیخوردند و نمی نوشند. برای درک بهتر موضوع از شما دعوت می‌‌کنیم که به این برنامه گوش دهید. تشکر!

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۳-۷ (۲۹ دقیقه)

مسحیت و روزه

مسحیت و روزه
به ما پیروان مسیح حکم نشده که روزه‌ی اجباری داشته باشیم و به این لحاظ روزه در مسیحیت در زمان معین و یا مطابق کدام احکام خاصی مذهبی صورت نمی گیرد که ما بگوئیم که این ماه، ماۀ روزه است و یا این هفته، هفتۀ روزه است و باید روزه بگیریم در مورد روزه مسيحی، لازم است بدانيم که بمنظور ثواب و رياضت، و يا بدست آوردن دل خدا و نجات از گناه، بجا آورده نمی‌شود، زيرا با ريخته شدن خون عیسی مسيح بر صليب و مرگ و دفن و قيام او از مردگان، نجات از گناه و طريق راه يافتن انسان به حضور خدا، مهيا گرديده است. پس چرا روزه می‌‌گيريم و از خوردن و يا نوشيدن پرهيز می‌‌کنيم؟

مقاله شامل آیه ۱-۱۴

روزه

روزه (سئوالات مهم زندگی)

برنامه رادیویی شامل آیه ۱-۱۵ (۱۲ دقیقه)

خداوند در ماه روزه از ما چه می‌‌خواهد؟

خداوند در ماه روزه از ما چه می‌‌خواهد؟ (باشما)

برنامه رادیویی شامل آیه ۱-۱۲ (۲۹ دقیقه)

معمولا مسیحیان با روزه دعای خود را تقویت می‌‌کنند

معمولا مسیحیان با روزه دعای خود را تقویت می‌‌کنند (باشما)
وقتی ما از روزه و روزه داری صحبت می‌‌کنیم، چه در ذهن ما خطور می‌‌کند؟ آیا برای اینکه طرف مقبول خدا واقع شویم روزه می‌‌گیرییم؟ آیا خدا به روزۀ ما ضرورت دارد؟ برای پاسخ درست به این سوال‌ها، از شما خواهش می‌‌کنیم که به این برنامه گوش فرا دهید. تشکر

برنامه رادیویی شامل آیه ۳-۱۲ (۲۸ دقیقه)

روزۀ حقیقی چیست؟

روزۀ حقیقی چیست؟ (برنامه‌های خاص)
روزه در لغت به معنی امساک و خوداری از خوردن غذا و سایر اعمالی بد و شیطانی است. بلی، وقتی روزه می‌گیریم، خدا از ما نمیخواهد که صرف دهان خود را بسته کنیم و خود را گرسنه نگهداریم. روزی که خدا از ما می‌‌خواهد این است که از گناهای خود توبه کنیم. مال مردم را نخوریم، خون مردم را نریزانیم. برای مردم و وطن خود صادق و وفادار باشیم. حرام را از حلال تفکیک کنیم.

برنامه رادیویی شامل آیه ۳-۱۱ (۲۹ دقیقه)