۰:۰۰ / ۰:۰۰
فصل قبلی

نامۀ یعقوب رسول

فصل اول

۱ از طرف یعقوب خدمتگار خدا و سَروَر ما عیسای مسیح به ایمانداران هر دوازده قوم خدا که در سراسر دنیا پراگنده اند، سلام باد.

ایمان و حکمت را از خدا طلب نمایید

۲ برادران و خواهران عزیز، وقتی که دچار آزمایشهای مختلف می شوید، آن را مایه خوشی بزرگ تان بدانید ۳ زیرا می دانید که وقتی خلوص ایمان شما در آزمایش ثابت شود، باعث بردباری بیشتر شما می گردد ۴ پس بگذارید که بردباری شما کامل شود، تا شما به یک انسان کامل تبدیل گردید، آنگاه به چیز دیگری ضرورت نخواهید داشت. ۵ اگر در بین شما کسی بدون حکمت باشد، آن را از خدا طلب نماید و خدایی که هر چیز را با سخاوتمندی به همه انسانها می بخشد و ملامت هم نمی کند، آن را به او خواهد داد. ۶ اما او باید با ایمان بخواهد و در فکر خود شک نداشته باشد، چون کسی که شک کند مانند موج بحر است که در برابر باد به این طرف و آن طرف رانده می شود. ۷ پس چنین شخص نباید فکر کند که از خداوند چیزی به دست خواهد آورد، ۸ زیرا کسی که در تصمیم های خود شک دارد، در تمام کارهایش ناپایدار است.

در فقر و ثروتمندی باید خوشی کرد

۹ ایماندار مسکین به سربلندی که خدا برایش می دهد، خوشی کند ۱۰ و ایماندار ثروتمند در عاجزی خود، زیرا او مانند گُلِ علف زودگذر است. ۱۱ وقتی که آفتاب سوزان می تابد، آن گیاه خشک می شود، گُلِ آن می ریزد و زیبایی آن از بین می رود، شخص ثروتمند نیز همین طور در میان فعالیتهای خود از بین می رود.

خدا ما را آزمایش و وسوسه نمی کند

۱۲ خوشا به حال کسی که در برابر آزمایش مقاومت می کند، زیرا وقتی که از آزمایش بیرون آید تاج زندگی را دریافت خواهد کرد، تاجی را که خداوند به دوستداران خود وعده داده است. ۱۳ کسی که با وسوسه مواجه می گردد نباید بگوید: «خداوند مرا به وسوسه انداخته است»، زیرا خدا با هیچ بدی وسوسه نمی شود و کسی را نیز وسوسه نمی کند. ۱۴ اما سرچشمۀ وسوسۀ هر شخص، خواهشهای نفسانی خودش است. ۱۵ در نتیجه، خواهشهای نفسانی حامله می شود و گناه را به وجود می آورد و وقتی گناه کاملاً رشد کرد، باعث مرگ می شود.

۱۶ پس ای عزیزانم، فریب نخورید! ۱۷ تمام نعمتهای خوب و کامل از بالا می آیند، آنها از جانب خدا که آفرینندۀ نور است به پایین فرستاده می شوند، خدایی که تغییر نمی کند و در او تاریکی نیست. ۱۸ او طبق ارادۀ خود به وسیلۀ کلام راستی، ما را خلق نمود تا ما اولین میوۀ خلقت تازۀ او باشیم.

در شنیدن و انجام دادن کلام خدا برکت است

۱۹ ای برادران عزیز! پس باید هر کدام شما با دقت بشنود و مطابق آن جواب دهد و زود عصبانی نشود. ۲۰ زیرا عصبانیت انسان، هدفهای عادلانۀ خدا را برآورده نمی سازد. ۲۱ پس هر نوع رفتار پلید و شرارت آمیز را از خود دور کنید. به ارادۀ خدا تسلیم شوید و کلامی را که او در دلهای شما نهاده است با فروتنی بپذیرید، زیرا این کلام جانهای شما را نجات می دهد.

۲۲ کلام خدا را عملی نمایید. صرف شنوندۀ کلام نباشید زیرا در آن صورت خود را فریب می دهید. ۲۳ زیرا کسی که به کلام خدا گوش می دهد، ولی آن را عملی نمی کند، مانند کسی است که فقط چهرۀ خود را در آیینه می بیند. ۲۴ او خود را می بیند، ولی همین که از پیش آیینه دور می شود، دفعتاً فراموش می کند که چهره اش چگونه بود. ۲۵ اما کسی که با دقت به شریعت کامل و آزادی بخش موسی نگاه کرده و از آن پیروی کند و شنوندۀ فراموشکار نباشد بلکه مطابق آن رفتار کند، در تمام کارهای خود کامیاب خواهد بود. ۲۶ اگر کسی در میان شما خود را آدم با دیانت می شمارد ولی زبان خود را نگه نمی دارد، قلب خود را فریب می دهد و ایمان او بیهوده است. ۲۷ دیانت پاک و بی عیب در برابر خدای پدر این است که از یتیمان و بیوه زنان که دچار مصیبت می شوند، حمایت کنیم و خود را از فساد این دنیا پاک نگهداریم.

فصل قبلی

مطالب مرتبط

پیامدهای مواجه شدن با سختی‌ها و بحران در میان جوانان

پیامدهای مواجه شدن با سختی‌ها و بحران در میان جوانان (جوانان)
زنده‌گی انسان‌ها خالی و مبرا از مشکلات و سختی‌ها نیست. هر انسان مشکلات و چالش‌های به خصوص خود را دارد. زندگی ما انسان‌ها، پر از حوادث و تصادف، مختلف است. اما به هر صورت این اتفاقات و سختی‌ها پریشان کننده است و هر لحظه ممکن است ما دچار بحران‌ها شویم و با سختی‌ها و مشقت‌ها دست و پنجه نرم کنیم. زندگی سخت تر از چیزی است که به نظرمی رسد؛ اما برخی از افراد با وجود مشکلات فراوان از پس سختی‌ها برآمده و پیروزی نصیب شان می‌‌‌شود و افسرده نمی شوند.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۲-۴ (۳۲ دقیقه)

از دست‌های او ما شفا یافتیم

از دست‌های او ما شفا یافتیم (آرامش و شادی در مسیح)
از زخمهای‌ او ما شفا یافتیم‌. خدای کتاب مقدس و خدای مسیحیت برای جسم و بدن ما نیز اهمیت قائل است. تمام کلیساهای دنیا در طول تاریخ ایمان داشته اند که خدا امروز هم مریضان را در نام عیسی شفا می‌دهد و ملیونها شهادت در این مورد وجود دارد. امروز خدا همان خداست و یکی از برکاتی که زخمهای مسیح و از دستها سوراخ شده او نصیب ما می‌گردد، شفای الهی است. ما با ایمان به خون مسیح می‌توانیم برای خود و دیگران شفای جسمی و روحی را بطلبیم. نباید به خداوند بودن عیسی مسیح شک را به خود راه دهیم.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۶-۷ (۳۰ دقیقه)

مقابله با شهوت و گناه‌های جنسی

مقابله با شهوت و گناه‌های جنسی (جوانان)
شهوت و زنا بزرگترین گناه است زیرا ازدواج را که خدا مقدّس اعلام کرده بی حرمت می‌‌‌‌‌سازد و خداوند از این عمل نفرت دارد. شهوت و زنا انسان را به طرف هلاکت و هرزگی هدایت می‌‌‌‌نماید. وقتی تسلیم خواسته‌های شهوانی خود می‌‌‌شویم، ممکن است به خود و دیگران صدمه بزنیم و سبب تیرهگی روابط ما با دوستان، اقارب احتماع شود. شهوت رانی می‌‌تواند پیامد‌های بدی اجتماعی نیز داشته باشد. شهوت و هوسبازی باعث از هم پاشیدن خانواده‌ها می‌‌گردد. باعث ایجاد دشمنی بین زن و شوهر، بین والدین و فرزاندان می‌‌گردد. چه بسا خانواده‌های که بر اساس صمیمیت و محبت ایجاد گرده شهوت و زنا بنیاد این خانواده‌ها را به هم زده است.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۱۴-۱۵ (۳۱ دقیقه)

سکوت کن و لب به شکایت نزنید!

سکوت کن و لب به شکایت نزنید! (آرامش و شادی در مسیح)
آنچه به ما مربوط می‌شود این است که در برابر آزمایشات زندگی خود چطور ایستادگی کنیم. تا در برابر خداوند عیسی مسیح که می‌آید سربلند باشیم. فراموش نکنیم که این آزمایش‌های زندگی ما را در خداوند نزدیک می‌سازد. فراموش نکنید سکوت و خاموش بودن بهترین ابزار جنگیدن در زمان‌های سخت زندگی است. خوب است که انسان امیدوار باشد و با سکوت در انتظار نجات از خداوند باشد. امروز اگر در درد و ناله هستی و می‌خواهی صدای خداوند را بشنوید به عیسی مسیح اعتماد کن و به کلام او مراجعه کن؛ او منتظر توست.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲-۳ (۳۰ دقیقه)

مسولیت شوهر در برابر همسر

مسولیت شوهر در برابر همسر (باشما)
وقتی یک مرد ازدواج می‌‌‌‌کند، زن خود را طوری دوست داشته و از او مواظبت نماید همان طور که خود را دوست دارد و مواظبت می‌‌‌‌نماید. زیرا هر که زن یا زوجۀ خود را محبّت نماید خویشتن را محبّت می‌‌‌‌‌نماید. پس از ازدواج، زن و شوهر یک تن می‌‌‌‌‌شوند، پس مرد موظف است که همسر خود را مانند بدن خویش محبّت کند. همانطور که هر کس بدن خود را دوست دارد، به همان ترتبیب نیز باید همسر خویش را محبّت نماید. این بهترین ضمانت جهت داشتن یک ازدواج موفق و پیروز می‌‌‌باشد. خدا زن را آفرید تا شوهرش او را دوست داشته و محبت نماید، نه اینکه با او خشونت نماید.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۲ (۲۸ دقیقه)

شریعت خدا

شریعت خدا (باشما)
شریعت شالودهٔ کامل احکام و مقرراتی بود که خداوند به موسی پیغمبر داد تا به قوم اسرائیل ابلاغ و برساند. شریعت شامل جزئیاتی دقیق و الزام آور بود که انتظار می‌‌‌رفت قوم اسرائیل به سهم خود در عهد کوهٔ سینا آنرا به انجام برساند. درک این مسئله مهم است که چرا خداوند شریعت را به قوم اسرائیل داد و همچنین رابطۀ شریعت با عهد ابراهیمی چه بود. ما گفتیم عهدی که خدا با ابراهیم برقرار ساخت بدون شرط بود؛ این عهد کاملاً بر اساس فیض خدا فراهم شده بود. هیچ شرط الزام آوری وجود نداشت تا ابراهیم با انجام آن توسط خدا برگزیده شود و در عهد با او قرار بگیرد.

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۲ (۲۷ دقیقه)

چطور می‌‌توانم پیرو مسیح شوم؟ بخش دوم

چطور می‌‌توانم پیرو مسیح شوم؟ بخش دوم (باشما)
چرا باید کتاب مقدس را بخوانیم و چقدر مهم است که ما کلام خدا را مطالعه کنیم , اولین قدمی که یک مسیحی برای رشد و شناخت خدا باید بردارد خواندن کتاب مقدس است . بعد از ایمان به عیسی مسیح ما باید کتاب مقدس را مطاله کنیم . باید به طور مرتبط این کار را انجام دهیم . شاید این را بدانید که موفقیت ما در رشد ایمانی مطالعه کتاب مقدس است . اگر می‌‌خوانیم در رشد ایمانی خود و در زندگی جدیدما در مسیح رشد کنیم، بسیار بستگی به این دارد که روزانه چه قدر وقت بگذاریم که کتاب مقدس را مطالعه می‌‌کنیم .

برنامه رادیویی درباره آیه ۲۲ (۲۹ دقیقه)

ایمان راستین

ایمان راستین (باشما)
خدا اجازه می‌‌‌دهد که فرزندانش دچار آزمایش و تجربیات روحانی گردند تا که ما را تربیت نماید. ممکن است که ما در زندگی روحانی خود دچار تنبلی شده‌ باشیم و یا ممکن است که به طور موقتی از طریق او خارج شده باشیم و خدا به وسیلۀ تجربیات سخت روحانی ما را دوباره به راه خود باز خواهد آورد. ولی زمانی که این سختیها بر ما وارد می‌‌‌‌‌گردد نباید ایمان خود را از کف دهیم. برعکس بر ماست که در میان تجربیات سخت زندگی با شکر و شادی خداوند را ستایش کنیم چون می‌‌‌‌‌دانیم که این آزمایشها باعث تقویت ایمان ما خواهد شد و باعث بیشتر شدن بردباری در زنده‌گی می‌‌‌گردد.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۲-۱۲ (۳۰ دقیقه)

آیا خدا انسان را گرفتار وسوسه می‌کند؟

آیا خدا انسان را گرفتار وسوسه می‌کند؟ (باشما)
اگر در مقابل وسوسه‌ها ایستادگی نکنیم و با صبر در برابر آنها مقاومت نشان ندهیم، به دام گناه خواهیم افتاد. وسوسه، به خودی خود گناه نمی‌باشند. ولی اگر در حین وسوسه، مطیع تمایلات و شهوات دل خود شویم، قطعاً در گناه خواهیم افتاد. گناه در انسانیت گناه آلود زندگی می‌‌‌کند. وقتی که از وسوسه اطاعت کنیم و او را در عمل پیاده کنیم از تاج زنده‌گی محروم خواهیم شد.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۱۳-۲۷ (۲۸ دقیقه)

پیاده رو‌های زیر زمین، یا گودال زباله‌ها

پیاده رو‌های زیر زمین، یا گودال زباله‌ها (رنگ زندگی )
پیاده رَو‌های زیرزمینی اکثراً برای سهولت عبور و مرور شهروندان از یک طرف جاده به طرف دیگری جاده اعمار می‌‌‌‌گردد. پیاده ‌رَوهای زیرزمینی در برخی از جاده‌های شهر کابل که به‌ ارزش می‌‌لیون‌ها افغانی از بودجهٔ شهرداری ساخته شده؛ به‌ دلیل بی‌توجهی مردم و مسوولان، قابل استفاده نیست. پیاده‌ رَوهای ‌که شهرداری کابل، چند سال پیش در نواحی ۱۱ و ۱۵، به‌ هدف رفع ازدحام و رفت ‎و آمد آسان مردم از یکسو به‌ سوی دیگر جاده ساخته ‎است، این پیاده ‌رَوها نه ‌تنها که تا اکنون قابل استفاده نیستند، بلکه به گودالی زباله دانی و کثافات مبدل شده است. بی‌توجهی و عدم مشارکت مردم در رعایت پاکی و نظافت شهر و همچنان عدم آشنایی با فرهنگ شهرنشینی، از عواملی است که سبب آلود‌گی، بی‌نظمی و انبار شدنِ کثافات در گوشه ‌و کنار شهر شده ‌است.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۲۱ (۲۹ دقیقه)

در کشوری که تنها زن بیوه میشود

در کشوری که تنها زن بیوه میشود (رنگ زندگی )
بیوه اسم صفت است که برای اشخاصی که شریک زندگی خود را از دست می‌دهند استفاده می‌شود. بیوه بودن در افغانستان یعنی بی کس بودن، منفور و حتا گنهکار بودن، است. وقتی زنی در جوانی شوهرش را از دست می‌دهد، این تنها مشکلات اقتصادی نیست که در برابرش قرار می‌گیرد؛ بلکه برخوردهای جامعه، خانوادۀ شوهر و در مواردی خانوادۀ پدری نیز رنگ دیگی می‌گیرد و عقاید خرافی موجود در جامعه نیز، عرصه را برای شان تنگتر می‌سازند. واژۀ بیوه که در ادبیات شفاهی بیشتر مفهوم تحقیر آمیز دارد، زادۀ جامعۀ مردسالار با دیدگاه‌های پست نسبت به زنان است. درست است که معنی واژۀ بیوه بری زن و مردی که همسرشرا از دست داده باشد، آمده؛ اما در جامعۀ ما هیچ گاهی به عین مفهومی که برای زن استفاده می‌شود، برای مردان نبوده و در حقیقت هیچ کسی مردی را که خانمش فوت شده باشه، بیوه نمی گوید.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۲۷ (۲۹ دقیقه)

ایمان و حکمت

ایمان و حکمت (رساله یعقوب: ایمان با عمل)
رساله یعقوب فصل ۱ آیه‌های ۱-۸ به ما درس می‌دهد که وقتی مشکلات و سختیها به خاطر ایمان ما در زندگی ما رخ می‌دهد، ما شاد باشیم. همچنان ما باید از خداوند خواهش کنیم تا به ما حکمت بدهد. حکمت خدا با معلومات دنیایی و هوشیاری فرق دارد. حکمت خدا خواست و قلب خدا را به ما آشکار می‌سازد. ما ایمانداران هر روز به حکمت خدا در زندگی خود ضرورت داریم.

Tنمایش تلویزیونی شامل آیه ۱-۸ (۶۰ دقیقه)

خداوند یوشع را ماموریت میدهد

خداوند یوشع را ماموریت میدهد (کلام خدا برای شما )
یوشع جانشین موسی شد (۱) او را خود خدا؛ به رهبری برگزید. (۲) او یکی از دو شاهدی بود که بلاهای مصر – خروج از مصر – را به چشم خود دیده و زنده بود.(۳) او به مدت چهل سال دستیار موسی بود. رهبریکه یک می‌لیون نفر را به سرزمینی جدید ببرد. موفقیت بدون اطاعت از خدا ناممکن بود

برنامه رادیویی شامل آیه ۵ (۳۰ دقیقه)

فقر و ثروت

فقر و ثروت (رساله یعقوب: ایمان با عمل)
یعقوب فصل ۱ آیه‌های ۹-۱۱ به ما درس می‌دهد که چی فقیر باشیم یا چی ثروتمند، ما باید هر روز به خدا اعتماد داشته باشیم. همچنان اگر فقیر یا ثروتمند هستیم، نباید خود را با دیگران مقایسه کنیم. خداوند به ثروتمندان هوشدار می‌دهد که کسی که ثروتمند است مغرور نباشد. اگر یک ایماندار ثروتمند است باید فروتن باشد چون هر چی دارد از خداست. خداوند سرچشمه همه برکات ماست. اگر فقیر هستم نباید افسرده باشیم چون خداوند روزی ما را می‌رساند. فقیر یا ثروتمند، هر دو به خدا ضرورت دارند و باید زندگی خود را هر روز به خدا بسپارند.

Tنمایش تلویزیونی شامل آیه ۹-۱۱ (۶۰ دقیقه)

وسوسه و آزمایش

وسوسه و آزمایش (رساله یعقوب: ایمان با عمل)
یعقوب فصل ۱ آیه‌های ۱۲-۱۸ در مورد وسوسه می‌گوید که خدا ما را وسوسه نمیکند چون خدا مبرا از بدی است و خدای خوب و نیکوست. وسوسه همیشه از خواهشات نفسانی یک انسان بوجود می‌آید که در فکر ما شروع می‌شود. ما یا باید با وسوسه مقابله کنیم یا از وسوسه بگریزیم. همچنان یعقوب به ما می‌گوید که چی گونه در برابر آزمایشها در زندگی ایستاده گی کنیم. آزمایشها در زندگی ما به کمک می‌کند تا قویتر شویم و ایمان ما زیادتر شود. عیسای مسیح گفت که او همیشه با ماست و ما را در آزمایشهای ما کمک خواهد کرد.

Tنمایش تلویزیونی شامل آیه ۱۲-۱۸ (۶۰ دقیقه)

 شنیدن و انجام دادن

شنیدن و انجام دادن (رساله یعقوب: ایمان با عمل)
یعقوب فصل ۱ آیه‌های ۱۹-۲۷ به ما درس مهم در مورد زندگی کردن براساس ایمان را می‌دهد. وقتی ما در مشکلات باشیم، ما قهر می‌شویم و براساس احساسات عکس العمل نشان می‌دهیم. اما یعقوب به می‌گوید که به زودی قهر نشویم و حوصله شنیدن دیگران را داشته باشیم. آیه ۲۷ به ما می‌گوید که دینداری واقعی آنست که به یتیمان و بیوه زنان کمک کنیم و از فساد دنیا دور باشیم. ما می‌آموزیم که وقتی قهر می‌شویم ما نباید گناه کنیم یعنی باید به کسی ضرر نرسانیم و دیگران را دشنام ندهیم. ما باید همیشه زندگی خود را به عیسای مسیح بسپاریم چون که عیسای مسیح ما را دوست دارد.

Tنمایش تلویزیونی شامل آیه ۱۹-۲۷

آشتی بعد از جنگ

آشتی بعد از جنگ (به سوی صلح)

برنامه رادیویی شامل آیه ۱۹-۲۷ (۳۰ دقیقه)