کتاب ملاکی نبی

فصل دوم

۱خداوند قادر مطلق به کاهنان می فرماید: ۲«اگر به کلام من گوش ندهید و به نام من احترام نکنید، پس من بجای اینکه شما را برکت بدهم، لعنت می کنم و در حقیقت از همین حالا مورد لعنت من قرار دارید، زیرا شما کلام مرا در دلهای تان نمی پذیرید. ۳من فرزندان تان را تنبیه می کنم، به روی تان سرگین حیوانات را می مالم و شما را از حضور خود می رانم. ۴آنگاه می دانید که من بخاطری این اخطار را به شما دادم تا پیمانی را که با جد تان، لاوی بسته بودم پابرجا بماند.

۵در پیمان خود ذکر کرده بودم که به کاهنانِ اولادۀ لاوی، حیات و آرامش می بخشم و آن کار را هم کردم تا آن ها نیز متقابلاً به نام من احترام کنند و از من بترسند. ۶آن ها حقیقت و راستی را به مردم تعلیم دادند و از زبان شان حرف غلط شنیده نشد. آن ها در راه من قدم برداشتند و از طریق راستی انحراف نکردند. ۷چون کاهنان سخنگوی خداوند قادر مطلق هستند باید به مردم حقیقت و معرفت را تعلیم بدهند تا مردم طریق راستی را بیاموزند.

۸اما شما از راه راست انحراف کردید و با تعلیمات غلط تان باعث لغزش بسیاری از مردم شدید. شما پیمانی را که با جد تان بسته بودم، شکستید. ۹من شما را در نظر مردم خوار و حقیر می سازم، زیرا شما احکام مرا نمی پذیرید، در تعلیمات تان عدالت را رعایت نمی کنید و بین مردم تبعیض قائل می شوید.»

نافرمانی از احکام خداوند

۱۰آیا همۀ ما از یک پدر نیستیم؟ آیا همۀ ما را خدا نیافریده است؟ پس چرا به یکدیگر خیانت می کنیم و پیمانی را که خدا با اجداد ما بست، می شکنیم؟ ۱۱مردم یهودا خیانت کردند و در اورشلیم و شهرهای یهودا مرتکب اعمال زشتی شدند. مردم یهودا عبادتگاه محبوب خداوند را بی حرمت ساختند و با دختران بت پرست پیمان زناشوئی بستند. ۱۲خداوند همه کسانی را که این کارها را کرده اند از بین قوم برگزیدۀ خود، اسرائیل، براند و دیگر هرگز با مردمی که برای خداوند قادر مطلق قربانی می آورند، یکجا نشوند.

۱۳کار دیگری که می کنید اینست: شما قربانگاه خداوند را از اشکهای تان پُر می سازید و ناله و زاری می کنید، زیرا او دیگر قربانی هائی را که شما می آورید، نمی پذیرد. ۱۴می پرسید: «چرا او قربانی های ما را قبول نمی کند؟» بخاطری که شما به همسر تان که در جوانی با او پیوند وفاداری بسته بودید، خیانت کردید و خدا شاهد کردار تان بود. ۱۵آیا آن زن را هم خدا نیافریده است؟ آیا روح و بدن انسان به خدا تعلق ندارند؟ خدا از شما چه می خواهد؟ او می خواهد که فرزندان راستکار و خداشناس داشته باشید. پس حالا مواظب باشید که به همسر تان خیانت نکنید.

۱۶خداوند، خدای اسرائیل می فرماید: «من از طلاق متنفرم و از آن کسی که در حق زن خود ظلم می کند نفرت دارم، پس مواظب باشید که به زن تان خیانت نکنید.»

روز داوری نزدیک است

۱۷شما با سخنان تان خداوند را خسته ساخته اید و بازهم می گوئید: «چگونه او را خسته ساخته ایم؟» با این سخنان تان او را خسته می سازید که می گوئید: «خداوند قادر مطلق از کسانی که کارهای بد می کنند راضی است و آن ها را دوست دارد.» یا می گوئید: «کارهای خدا عادلانه نیستند.»

مطالب مرتبط

فروپاشی خانواده‌ها

فروپاشی خانواده‌ها (جوانان)
ازدواج و تشکیل خانواده چیزی است که خداوند اساس گذاشته است. ازدواج یک عهدیست که شاهد آن خداوند است. از اینرو وقتی یک مرد به زن خود ویا خانم به شوهر خود خیانت می‌‌کند، آنها به خداوند نیز خیانت می‌‌کنند. کسانی که همسران خود را بدون دلیل کتاب مقدّسی طلاق می‌‌‌دهند نه تنها سبب گناه به همسر خود می‌‌‌شوند بلکه بر علیه خداوند نیز گناه می‌‌‌کنند. ازدواج یک عهد است. درست همانطور که خداوند به حفظ عهدش با قوم خود علیرغم نقایص و طغیان آنها، همچنان وفادار است، پس او از ما نیز انتظار دارد تا عهد خود را با همسرانمان حفظ کنیم. یک عهد شامل وفاداری و تعهد است، خداوند از طلاق نفرت دارد. پس به خاطر احترام به خداوند از طلاق و جدایی دوری جوییم.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۱۶ (۳۰ دقیقه)

داستان یونس و ملاکی نبی

داستان یونس و ملاکی نبی (داستان های كتاب مقدس برای اطفال)
خداوند به یونس دستور داد که به شهر نینوا برای رساندن پیامش به مردم برود. اما یونس از امر خداوند اطاعت نکرد، او شهر را برای رفتن به جای دیگر ترک کرد. وقتی که با کشتی سفر می‌‌کرد، خداوند یک طوفان شدید بوجود آورد. هنگامی که یونس در آب افتاد متوجه شد که یک اشتباهی بزرگی مرتکب شده است. اما خداوند او را در شکم یک ماهی بزرگ نجات داد، یونس خداوند را شکر گفت. یونس به مدت سه شبانه روز در شکم ماهی ماند. بعد از آن، ماهی به حکم خداوند یونس را در ساحل از شکمش بیرون انداخت.

برنامه رادیویی شامل آیه ۱-۱۷ (۳۰ دقیقه)

شخصی که دو زن دارد و به مسیح ایمان میآورد، آیا زن دوم خود را طلاق دهد؟

شخصی که دو زن دارد و به مسیح ایمان میآورد، آیا زن دوم خود را طلاق دهد؟ (باشما)
آیا یک مسیحی حق دارد که زن دوم و سوم بیگیرد؟ دید مسیحیت در این زمینه چگونه است؟ برای پاسیخ به این سوال از شما خواهش میکنیم که به این برنامه گوش دهید. تشکر

برنامه رادیویی شامل آیه ۱۴-۱۶ (۲۹ دقیقه)