رسالۀ پولُس رسول به رومیان

فصل پنجم

نتایج نجات

۱بنابراین چون از راه ایمان در حضور خدا عادل شمرده شده ایم، نزد خدا سلامتی داریم که به وسیلۀ خداوند ما عیسی مسیح برقرار گردیده. ۲به وسیلۀ ایمان به مسیح، ما وارد فیض خدا شده ایم ـ فیضی که در آن پایداریم و نه تنها به امید شراکتی که در جلال خدا داریم خوشی می کنیم، ۳بلکه در زحمات خود نیز شادمان هستیم. زیرا می دانیم که زحمت، بردباری را ایجاد می کند ۴و بردباری موجب می شود که مورد قبول خدا شویم و این امر امید را می آفریند. ۵این امید هیچ وقت ما را مأیوس نمی سازد، زیرا محبت خدا به وسیلۀ روح القدس که به ما عطا شد، قلب های ما را فراگرفته است.

۶زیرا در آن هنگام که ما هنوز درمانده بودیم، مسیح در زمانی که خدا معین کرده بود در راه اشخاصِ دور از خدا جان سپرد. ۷کمتر می توان کسی را یافت که حاضر باشد حتی برای یک شخص عادل از جان خود بگذرد، اگرچه ممکن است گاهی کسی به خاطر یک شخص خیرخواه جرأت قبول مرگ را داشته باشد. ۸اما خدا محبت خود را نسبت به ما کاملاً ثابت کرده است. زیرا در آن هنگام که ما هنوز گنهکار بودیم، مسیح به خاطر ما مُرد. ۹ما که با ریختن خون او عادل شمرده شدیم چقدر بیشتر به وسیلۀ خود او از غضب خدا نجات می یابیم! ۱۰وقتی ما با خدا دشمن بودیم او با مرگ پسر خویش دشمنی ما را به دوستی تبدیل کرد، پس حالا که دوست او هستیم، چقدر بیشتر زندگی مسیح باعث نجات ما خواهد شد! ۱۱نه تنها این بلکه ما به وسیلۀ خداوند ما عیسی مسیح که ما را دوستان خدا گردانیده در خدا خوشی می کنیم.

آدم و مسیح

۱۲گناه به وسیلۀ یک انسان به جهان وارد شد و این گناه مرگ را به همراه آورد. در نتیجه، چون همه گناه کردند مرگ همه را در بر گرفت. ۱۳قبل از شریعت گناه در جهان وجود داشت؛ اما چون شریعتی در بین نبود گناه به حساب آدمیان گذاشته نمی شد. ۱۴با وجود این باز هم مرگ بر آنانی که از زمان «آدم» تا زمان موسی زندگی می کردند حاکم بود ـ حتی بر آنانی که مانند «آدم»، از فرمان خدا سرپیچی نکرده بودند.

آدم نمونۀ آن کسی است، که قرار بود بیاید. ۱۵اما این دو، مثل هم نیستند، زیرا بخشش خدا با گناهی که به وسیلۀ آدم به جهان وارد شد قابل مقایسه نیست. درست است که بسیاری به خاطر گناه یکنفر مردند. اما چقدر بیشتر فیض خدا و بخششی که از فیض آدم ثانی، یعنی عیسی مسیح سرچشمه گرفته، به فراوانی در دسترس بسیاری گذاشته شده است. ۱۶همچنین نمی توان آن بخشش خدا را با نتایج گناه یک نفر یعنی «آدم» مقایسه کرد، زیرا در نتیجۀ آن نافرمانی، انسان محکوم شناخته شد، حال آنکه بخشش خدا پس از آن همه خطایا موجب برائت انسان گردید. ۱۷به سبب نافرمانی آن یک نفر و به خاطر او مرگ بر سرنوشت بشر حاکم شد، اما چقدر نتیجۀ آنچه آن انسان دیگر یعنی عیسی مسیح انجام داد بزرگتر است! ـ همۀ کسانی که فیض فراوان خدا و عطیه رایگان عدالت او را دریافت کردند، به وسیلۀ مسیح در زندگی حکومت خواهند نمود.

۱۸پس همان طور که یک گناه موجب محکومیت همۀ آدمیان شد، عمل یک شخص عادل نیز، باعث تبرئه و زندگی همه می باشد ۱۹و چنانکه بسیاری در نتیجۀ سرپیچی یک نفر، گناهکار گشتند، به همان طریق بسیاری هم در نتیجۀ اطاعت یک نفر، عادل شمرده می شوند.

۲۰شریعت آمد تا گناهان را افزایش دهد، اما جایی که گناه افزایش یافت، فیض خدا به مراتب بیشتر گردید. ۲۱پس همان طور که گناه به وسیلۀ مرگ، انسان را تحت فرمان خود در آورد، فیض خدا نیز به وسیلۀ عدالت فرمانروائی می کند و ما را به وسیلۀ خداوند ما عیسی مسیح به زندگی ابدی هدایت می کند.

مطالب مرتبط

تقویت نشاط و امید در زندگی جوانان

تقویت نشاط و امید در زندگی جوانان (جوانان)
امید برای هر کسی خوب و ضروری است، اما برای جوان، اشد ضرورت است؛ چرا که جوانِ بدون انگیزه و نشاط و امید مثل جسد بدون روح است. زندگی امروزه بسیار مبهم و از گذشته است. بنابراین، موانع زیادی نیز بر سر راه موفقیت انسان قرار گرفته اند. صرف داشتن هدف نمیتواند فرد را به موفقیت برساند. آنچه مهم است این است که یک نیرویی برای دستیابی به هدف باید باشد. این نیرو همان امید و نشاط است. کسی که امید به زندگی نداشته باشد، با هیچ مشکلی مقابله نخواهد کرد. هر چقدر امید در شما بیشتر باشد، امکان موفقیت و رشد در زمینه‌های مختلف اجتماعی و فردی بیشتر می‌‌شود. کسی که امید داشته باشد، با حرف‌های منفی و ناامیدکننده دیگران مایوس نمی شود. به خود و توانایی هایش تکیه می‌‌کند و از پس مشکل برمی آید.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۳-۵ (۲۹ دقیقه)

بخش اول- آشتی یعنی یک شروع نو

بخش اول- آشتی یعنی یک شروع نو (آرامش و شادی در مسیح)
آیا انسان می‌خواهد آشتی کند؟. آشتی یک حقیقت با ارزش و حیاتی است. ما به دلیل گناه زیر محکومیت قرار داریم. پس هر انسانی که به عیسی مسیح ایمان می‌ارود گناهان او بخشیده می‌شود و یک رابطه جدید شروع می‌شود؛ پس او منتظر تصمیم شماست تا امروز با او آشتی کنید.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۱۰ (۳۰ دقیقه)

اجازه ندهید یک گناه درخت زندگی تان را خشک کند

اجازه ندهید یک گناه درخت زندگی تان را خشک کند (آرامش و شادی در مسیح)
آدم و حوا فقط مرتکب یک گناه شدند و به خاطر آن فردوس را از دست دادند؛ هم خودشان و نسل بعدی تا امروز و آینده این گناه دوام دارد. اما عمل عادلانه مسیح؛ یعنی تحمل صلیب در جلجتا به خاطر ما؛ او را جلال داده؛ راهی را برای تمام کسانی به عیسی ایمان می‌اورند بوسیله او نجات ابدی را دریافت می‌کنند. نگذارد گناه شما را دامنگیر شود؛ و آنرا بی اهمیت بشمارید!.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۱۸ (۳۰ دقیقه)

بشنو از نی چون حکایت می‌کند

بشنو از نی چون حکایت می‌کند (باشما)
همه ما شعرِ «بشنو از نی» مولانا جلال‌ الدین محمد بلخى را خواندیم و یا شنیدیم. وقتی مولانا در باره جدایی در این شعر نوشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، در باره کدام جدایی صحبت دارد؟‌ وقتی ما کتاب مقدس را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خوانیم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینیم که همه ما از خداوند جدا شده‌ایم. و داستان کتاب مقدس جواب این شعر را هم دارد و برای ما نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که خداوند چگونه راهی برای ما مهیا کرده‌ است که پس به خداوند وصل شویم و با خداوند آشتی کنیم.

برنامه رادیویی درباره آیه ۶-۱۰ (۲۷ دقیقه)

صلح با خدا

صلح با خدا (باشما)
در زند‌ه‌گی انسان‌ها، گاهی اوقات حوادثی رخ می‌‌‌دهند که بالای زند‌ه‌گی روزمره‌ای انسان تاثیر می‌‌‌گذارند و باعث دیگرکونی زند‌ه‌گی انسان می‌‌‌گردند. بعضی اوقات شخص علت این حوادث در زند‌ه‌گی خویش را نیمداند و فکر می‌‌‌کند که این از جانب خدااست و یا خدا باعث این حادثه شده است و همین جاست که با خدا جنگ و دعوا را شروع می‌‌‌کند و خدا را ملامت قرار می‌‌‌دهد.

برنامه رادیویی درباره آیه ۸-۱۰ (۲۸ دقیقه)

فیض خدا

فیض خدا (باشما)
فیض هدیۀ نجات خداست که به طور مجانی به توسط عیسی مسیح در اختیار ما قرار داده شده است و ما می‌‌‌توانیم آن هدیه را به وسیله ایمان به دست آوریم. ایمان آوردن به این معنی نیست که ما عمل ایمان را انجام می‌‌‌دهیم، بلکه به این معنی است که با ایمان دریافت می‌‌‌کنیم. ایمان خود، هدیۀ خداوند است و توسط شنیدن کلام خدا ایجاد می‌‌‌گردد. ما نمی‌توانیم که ایمان را به دست بیاوریم.

برنامه رادیویی درباره آیه ۸-۱۱ (۲۹ دقیقه)

بخش اول – گناه از چه زمانی به ما رسید؟

بخش اول – گناه از چه زمانی به ما رسید؟ (آرامش و شادی در مسیح)
گناه به اثر یک نااطاعتی آدم البشر (آدم و حوا) به دنیای زیبا که خداوند آفریده بود صراحت کرد. این بذر گناه در زندگی مرد و زن تا امروز و فردا ادامه دارد. اما خداوند از سقوط انسان اول برای رهایی از سزای مرگ برای ما نقشه نجات را در عیسی مسیح فراهم کرد.

برنامه رادیویی درباره آیه ۱۲-۱۴ (۳۰ دقیقه)

بخش دوم: گناه چه زمانی به ما رسید؟

بخش دوم: گناه چه زمانی به ما رسید؟ (آرامش و شادی در مسیح)
می‌راث مسیح به دنیا مانند می‌راث آدم نمی‌باشد، بوسیلۀ آدم، مرگ وارد جهان گردید، ولی بواسطۀ صلیب عیسی مسیح حیات جاودانی نصیب تمام مردم دنیا می‌شود؛ در صورتیکه همه به او ایمان بیاورند این حیات ابدی را دریافت خواهند کرد.

برنامه رادیویی درباره آیه ۱۴-۲۱ (۳۰ دقیقه)

ایمان راستین

ایمان راستین (باشما)
خدا اجازه می‌‌‌دهد که فرزندانش دچار آزمایش و تجربیات روحانی گردند تا که ما را تربیت نماید. ممکن است که ما در زندگی روحانی خود دچار تنبلی شده‌ باشیم و یا ممکن است که به طور موقتی از طریق او خارج شده باشیم و خدا به وسیلۀ تجربیات سخت روحانی ما را دوباره به راه خود باز خواهد آورد. ولی زمانی که این سختیها بر ما وارد می‌‌‌‌‌گردد نباید ایمان خود را از کف دهیم. برعکس بر ماست که در میان تجربیات سخت زندگی با شکر و شادی خداوند را ستایش کنیم چون می‌‌‌‌‌دانیم که این آزمایشها باعث تقویت ایمان ما خواهد شد و باعث بیشتر شدن بردباری در زنده‌گی می‌‌‌گردد.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۳-۵ (۳۰ دقیقه)

راز و نیاز با خدا

راز و نیاز با خدا (خلقت تازه)
وقتی که ما به خدای حقیقی ایمان می‌اوریم و پیرو او می‌شویم. با دعا کردن در حضور خدا ما آرامش می‌گیریم.

برنامه رادیویی شامل آیه ۱ (۳۰ دقیقه)

تعلیم عیسی مسیح در مورد دوست داشتن دشمنان

تعلیم عیسی مسیح در مورد دوست داشتن دشمنان
اما به شما که سخن مرا می شنوید می گویم: به دشمنان خود محبت نمایید، به آنانی که از شما نفرت دارند نیکی کنید. برای آنانی که به شما دشنام می دهند دعای خیر کنید. برای آنانی که با شما بدرفتاری می کنند دعا کنید. وقتی کسی به صورت تو می زند طرف دیگر صورت خود را هم پیش او ببر. وقتی کسی چپن تو را می برد، بگذار پیراهنت را هم ببرد. به هر که چیزی از تو بخواهد ببخش و وقتی کسی آنچه را که مال توست می برد، آن را باز مخواه. با دیگران آنچنان رفتار کنید که می خواهید آن ها با شما رفتار کنند.

مقاله شامل آیه ۶

مژده نجات مسیح

مژده نجات مسیح
عیسی مسیح به جهان آمد تا خدا را به انسان ظاهر سازد وانسان را به خدا نزدیک کند و ملکوت خدا را در زمین پایه گزاری كند. انسان بر ضد خدا عصیان کرد ونه تنها بوسیله دیوار گناه از خدای مقدس جدا شد بلکه ناتوان نیز گردیدند. چون خدا محبت و قدرتمند است، دیوار گناه را از بین برده وقلب شرارت آمیز بشر را تغییر دهد تا اینکه انسان هم تمایل داشته باشد وهم قدرت پیدا کند که خدا را محبت واطاعت نماید.

مقاله شامل آیه ۸

چرا عیسی باید روی صلیب بمیرد؟

چرا عیسی باید روی صلیب بمیرد؟
برخی از هموطنان ما این ادعا را دارند که گویا که عیسی بر روی صلیب نمُرده و بدون چشیدن طعم مرگ به آسمان عروج کرده است. آیا ادعای آنها درست است؟

مقاله شامل آیه ۱۰

کتاب مقدس گناه را چگونه تعریف می‌کند؟

کتاب مقدس گناه را چگونه تعریف می‌کند؟
گناه دقیقا چیست؟ کتاب مقدس گناه را چگونه تعریف می‌کند؟ اگر می‌خواهیم به خدا تعلق داشته باشیم، باید از گناه دوری کنیم. اما اگر واقعاً نمی دانیم که گناه چیست؟ چگونه این کار را انجام دهیم؟ واژه‌‌های عبری و یونانی که در کتاب مقدس به «گناه» ترجمه شده‌ اند، عمدتاً پیرامون دو مفهوم اصلی می‌‌چرخند:« اولین مورد: تخطی است، تخطی به معنای «پا گذاشتن» یا «فراتر رفتن از یک مرز یا حد تعیین شده» است. این مفهوم را می‌توان با یک میدان ورزشی با خطوطی که مرزهای بازی در آن انجام می‌شود، مقایسه کرد.

مقاله شامل آیه ۱۲

عروسی، داستان کوتاه

عروسی، داستان کوتاه (از هر گل برگی)

برنامه رادیویی شامل آیه ۱۲ (۲۹ دقیقه)

سوال حتمی، داستان کوتاه.

سوال حتمی، داستان کوتاه. (از هر گل برگی)

برنامه رادیویی شامل آیه ۱۸-۱۹ (۲۹ دقیقه)