فصل بعدی

رسالۀ یعقوب رسول

فصل پنجم

اخطار به ثروتمندان

۱و شما ای ثروتمندان، برای بلایایی که بر سر شما می آید گریه و زاری کنید. ۲ثروت شما تباه گشته و لباس های زیبای تان را کویه خورده است. ۳طلا و نقرۀ شما زنگ زده و زنگ آن ها دلیلی بر ضد شما است و مانند آتش بدن شما را خواهد سوزانید. شما حتی تا این روزهای آخر هم به اندوختن ثروت مشغولید. ۴مزد کارگرانی که مزارع شما را درو کرده اند و شما آن ها را نپرداخته اید، علیه شما فریاد می کنند و نالۀ دروگران به گوش خداوند لشکر های آسمانی رسیده است. ۵شما در روی زمین به عیش و نوش پرداخته اید و خود را مانند گوسالۀ چاق برای روز ذبح آماده کرده اید. ۶شخص عادل و نیک را ملامت کرده اید و در حالی که هیچ مقاومتی نمی کرد، او را کشتید.

صبر و دعا

۷ای برادران، تا روز ظهور خداوند صبر کنید. زارع برای برداشت محصول پُر ارزش زمین با صبر و شکیبایی منتظر باران های خزانی و بهاری می ماند. ۸شما نیز صبر کنید و قوی دل باشید، زیرا آمدن خداوند نزدیک است. ۹ای برادران، پشت سر دیگران از آن ها شکایت نکنید، مبادا خود شما ملامت شوید، چون داور عادل آمادۀ داوری است. ۱۰ای برادران، صبر و تحملِ انبیایی که به نام خداوند سخن می گفتند، برای شما نمونه باشد. ۱۱ما اشخاص صبور و پُر تحمل را خوشبخت می دانیم. شما دربارۀ صبر و تحمل ایوب شنیده اید و می  دانید خداوند آخر با او چه کرد. زیرا خداوند بی نهایت رحیم و مهربان است.

۱۲ای برادران، از همه مهمتر این است که سوگند نخورید، نه به آسمان، نه به زمین و نه به هیچ چیز دیگر، بلکه بلی شما واقعاً بلی باشد و نه شما نه، مبادا محکوم شوید.

۱۳پس اگر برای کسی از شما مصیبتی روی دهد، او دعا کند و اگر خوشحال است، سرود بخواند. ۱۴اگر کسی از شما بیمار است، از رهبران کلیسا بخواهد تا برای او دعا کنند و به نام خداوند بدن او را با روغن تدهین نمایند. ۱۵دعایی که از روی ایمان باشد، بیمار را نجات خواهد بخشید. خداوند او را از بستر بیماری بلند خواهد کرد و اگر مرتکب گناهی شده باشد، بخشیده خواهد شد. ۱۶نزد یکدیگر به گناهان خود اقرار نمائید و برای یکدیگر دعا کنید تا شفا یابید. دعای صمیمانۀ شخص عادل بسیار مؤثر است. ۱۷الیاس دارای عواطف و احساسات مانند خود ما بود، ولی وقتی از صمیم قلب دعا کرد که باران نبارد، سه سال و شش ماه در آن سرزمین باران نبارید. ۱۸دوباره دعا کرد و باران بارید و زمین بار دیگر محصول به بار آورد.

۱۹ای برادران، اگر کسی از شما از حقیقت منحرف گردد و شخص دیگری او را برگرداند، ۲۰یقین داشته باشید که هرکس گناهکاری را از راه نادرست بازگرداند، جانی را از مرگ خواهد رهانید و گناهان بیشماری را خواهد پوشانید.

فصل بعدی

مطالب مرتبط

دعا _ مشارکت با خدا

دعا _ مشارکت با خدا (باشما)
دعا رازو نیاز و صحبت با خداوند است. وقتی دعا می‌‌‌‌کنیم خدا بیش از هر چیز به قلب ما علاقه دارد تا به لغات و کلمات ما.در دعا، ما باید آن چه را در قلب خود داریم بحضور خدا ببریم، نه اینکه فقط کلمات حفظ کرده را برای خدا تکرار کنیم و یا کلماتی را بیان کنیم که خود معنی آن را نمیدانیم. در دعا خدا بیش از هر چیزی علاقمند به ایجاد برقراری رابطه با ماست و اینکه کلمات از ته قلبی ما بیرون بیایند نه فقط لغات خاصی که استفاده می‌‌‌کنیم.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۱۶ (۲۹ دقیقه)

اِخطار به ثرونتمندان

اِخطار به ثرونتمندان (باشما)
زمانیکه به این آیات توجه می‌‌‌کنیم، می‌‌‌بینیم که چطور ثروتمندان از افراد بی‌‌چاره و مظلوم سوء استفاده می‌‌‌کنند. از انرژی و نیروی آنها استفاده می‌‌‌کنند و برای شان مزد نمیدهند. خداوند فریاد این چنین اشخاص را می‌‌‌شنود و آلام و مصیبت را بالای ثروتمندانی که پول دوست است نازل می‌‌‌کند. از این آیات یاد می‌‌‌گیریم که چه کارفرما باشیم و چه کارگر باید خدا را در زنده‌گی خود حاضر ببینیم و عدالت را پیشه کنیم.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۱-۶ (۲۸ دقیقه)

صبر داشته و دعا کنید

صبر داشته و دعا کنید (باشما)
مشکلات، زحمات و سختیها بر طبق ارادۀ خدا برما وارد خواهد شد تا ایمان ما مورد امتحان و آزمایش قرار گیرد. خدا می‌‌خواهد از طریق سختی‌ها و مشکلات و شرایط سخت، ما را رشد داده، واکنشها و روش برخورد ما را بهبود بخشد. اگر در هنگام سختی و جفا، زبان به شکایت و انتقاد بگشاییم، در واقع نسبت به خدا شکایت کرده‌ایم. ولی خبر خوش این است که داور واقعی، عیسی مسیح دوباره می‌آید. او شکایت و اعتراض ما را می‌‌شنود. او به زودی به این جهان باز خواهد گشت تا این عالم را مورد داوری قرار دهد، او همه را از ایماندار و بی ایمان، داوری خواهد نمود.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۷-۲۰ (۲۹ دقیقه)

قلبی شکستۀ ناصر

قلبی شکستۀ ناصر (رنگ زندگی )
در زنده گی نباید که در اثر تصمیم‌های نادرست و غلط به بی راهه رفت. در مقابل سختی‌ها باید که از خود پایداری نشان داد. برای زنده ماندن و زنده گی نمودن با مشکلات باید دست و پنجه نرم کرد، و در غم‌ها و اندوه‌ها خوشی‌ها وامید‌ها را باید جستجو کرد. برای درک بیشتر مطلب ازشما دعوت به عمل می‌‌آوریم که به این برنامه گوش دهید. تشکر!

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۱۰-۱۱ (۲۹ دقیقه)

دعا _ مشارکت با خدا

دعا _ مشارکت با خدا (باشما)
دعا رازو نیاز و صحبت با خداوند است. وقتی دعا می‌‌‌‌کنیم خدا بیش از هر چیز به قلب ما علاقه دارد تا به لغات و کلمات ما.در دعا، ما باید آن چه را در قلب خود داریم بحضور خدا ببریم، نه اینکه فقط کلمات حفظ کرده را برای خدا تکرار کنیم و یا کلماتی را بیان کنیم که خود معنی آن را نمیدانیم. در دعا خدا بیش از هر چیزی علاقمند به ایجاد برقراری رابطه با ماست و اینکه کلمات از ته قلبی ما بیرون بیایند نه فقط لغات خاصی که استفاده می‌‌‌کنیم.

برنامه رادیویی بیشتر در مورد آیه ۱۳ (۲۹ دقیقه)

یعقوب ۵: ۱-۶ - اخطار به ثروتمندان

یعقوب ۵: ۱-۶ - اخطار به ثروتمندان (یعقوب برای همه)
در این عصر جدید کار بسیار ناخوش آیندی که انجام می‌شد ذخیره کردن بی جای ثروت بود. یعقوب به آن هایکه ثروت اندوزی می‌کردند و آن را ذخیره می‌کردند می‌گفت:‌ در حالیکه خدا در این عصر جدید همه چیز را سر چپه می‌کند و فقرا و فروتنان را تحسین و تمجید کرده و ثروتمندان و قدرتمندان را به زمین می‌کوبد، شما هنوز هم به فکر اندوختن ثروت هستید تا زیاد تر ثروتمند شوید!

فصل کتاب شامل آیه ۱-۶

اخطار و هوشدار به ثروتمندان

اخطار و هوشدار به ثروتمندان (رساله یعقوب: ایمان با عمل)
رساله یعقوب فصل ۵ آیتهای ۱-۶ به ما درس می‌دهد که ثروتمندان باید به خدا اتکا کنند نه به ثروت خود. پولداران و ثروتمندان باید دیگران را کمک کنند. عیسای مسیح در متا فصل ۶ آیه‌های ۱۹-۲۴ به ما رهنمایی می‌کند که ثروت خود را در آسمان ذخیره کنیم معنایش این که به دیگران کمک کنیم، به دیگران مهربان باشیم. همچنان مردم ثروتمند باید عدالت و راستی را اجرا کنند. یک عده از ثروتمندان، فقیران را برای اهداف خود سوَ استفاده می‌کنند یا این که معاش یا مزد کار کارگران خود را نمیدهند. خداوند قاضی و داور است و همه چیز را می‌بیند. فرق نمیکند که ما ثروتمند هستیم یا فقیر همه ما باید پادشاهی خدا را بطلبیم و به خدا در زندگی روزمره خود اتکا داشته باشیم. ما نباید به ثروت و قدرت و شهرت خود در زندگی تکیه کنیم.

Tنمایش تلویزیونی شامل آیه ۱-۶ (۶۰ دقیقه)

یعقوب ۵: ۷-۱۲ - صبر و دعا

یعقوب ۵: ۷-۱۲ - صبر و دعا (یعقوب برای همه)
ما در طول زندگی برای آمدن بسیار اشخاص و بسیار چیز‌ها انتظار می‌کشیم. به آمدن عزیزی که بسیار مشتاق آمدن و دیدن او هستیم. به بزرگ شدن و به ثمر رسیدن نهالی که در باغچهٔ حویلی کاشته ایم. به ثمر رسیدن فرزندان ما که می‌خواهیم آن‌ها را پر بار ببینیم. در مورد انتظار، مقولهٔ در زبان عربی نیز وجود دارد که می‌گوید:‌«الانتظار اشد من القتل.» یعنی انتظار به اندازهٔ لحظات مرگ شدیداً رنج آور است. من در طول زندگی خود یک بار شدت انتظار کشیدن را به خوبی تجربه کردم.

فصل کتاب شامل آیه ۷-۱۲

صبر و دعا

صبر و دعا (رساله یعقوب: ایمان با عمل)
یعقوب فصل ۵ آیه‌های ۷-۱۲ به ما درس می‌دهد که در چالشهای زندگی با صبر و حوصله باشیم. شاید ما سوال کنیم که چی قدر صبر کنیم؟ جواب این است تا وقتی که عیسای مسیح دوباره برمیگردد. وقتی کتاب مقدس به ما درس می‌دهد که با حوصله باشیم به این معناست که ما امید داریم و در شریک ساختن خبر خوش عیسای مسیح با دیگران فعال هستیم. یک عده مردم وقتی به حوصله و صبر می‌شوند به سوگند خوردن یا قسم خوردن شروع می‌کنند. سوگند خوردن هیچ چیز را تغییر نمیدهد و ما را کمک نمیکند. کتاب مقدس به صورت واضح می‌گوید که سوگند نخورید.

Tنمایش تلویزیونی شامل آیه ۷-۱۲ (۶۰ دقیقه)

یعقوب ۵: ۱۳-۲۰ - با ایمان دعا کردن

یعقوب ۵: ۱۳-۲۰ - با ایمان دعا کردن (یعقوب برای همه)
در زندگی انسانی بسیار چیز‌ها وجود دارند چون بعضی ما در مورد آن‌ها معلومات نداریم برای ما عجیب معلوم می‌شوند. یک زمانی که رادیو در افغانستان نبود و کسانیکه آن را در خارج دیده بودند به مردم در بارهٔ آن قصه می‌کردند، به گپ‌های آن‌ها باور شان نمی شد. اما وقتیکه رادیو به افغانستان آمد مردم واقعاً دیدند و باور شان شد که یک صندوق گپ می‌زند و احوال جهان را به مردم بیان می‌کند. به همین قسم در مورد تلویزیون هم مردم عین نظر را داشتند. چند دهه قبل که در جاهای دیگر دنیا انترنیت بوجود آمده بود اما در افغانستان هنوز نیامده بود، مردم باور نمی کردند که چنین چیزی وجود داشته باشد.

فصل کتاب شامل آیه ۱۳-۲۰

دعا و شفا

دعا و شفا (رساله یعقوب: ایمان با عمل)
یعقوب فصل ۵ آیه‌های ۱۳-۲۰ به ما در مورد اهمیت دعا در زندگی مسیحی درس می‌دهد. زندگی مسیحی با دعای ایمان به عیسای مسیح شروع شده و با دعا ختم می‌شود. هنگان صبح ما دعا می‌کنیم و خدا را شکر می‌کنیم برای همان روز و هنگام شب قبل از خواب دعا می‌کنیم و زندگی خود را به مسیح می‌سپاریم. عیسای مسیح می‌تواند ما را از گناه ما و مریضیهای جسمی و روحی شفا دهد. هر مسیحی دست شفا بخش عیسای مسیح را در زندگی خود تجربه کرده است. بیایید دعا کنیم که عیسای مسیح ما و خانواده و کشور ما را شفا دهد.

Tنمایش تلویزیونی شامل آیه ۱۳-۲۰ (۶۰ دقیقه)

 یک شنونده زنگ زد و گفت:من گناه کرده‌ایم

یک شنونده زنگ زد و گفت:من گناه کرده‌ایم (باشما)

برنامه رادیویی شامل آیه ۱۶ (۳۰ دقیقه)