۰:۰۰ / ۰:۰۰
فصل قبلی

نامۀ پولُس رسول به اِفِسُسیان

فصل اول

۱ از سوی پولُس که به ارادۀ خدا، رسول عیسای مسیح می باشد، به ایمانداران ساکن در شهر اِفِسُس که به عیسای مسیح وفادار هستند:

۲ فیض و سلامتی از طرف پدر آسمانی ما خدا و سَروَر ما عیسای مسیح، به شما باد.

برکت روحانی با مسیح

۳ متبارک است خدا، پدر سَروَر ما عیسای مسیح، زیرا او ما را که متعلق به مسیح هستیم از هر نوع برکت های روحانی در جایگاه آسمانی بهره مند ساخته است. ۴‏-۵ زیرا خدا ما را پیش از آفرینش دنیا در مسیح برگزید تا در حضور او مقدس و بی عیب باشیم. او از روی محبت و ارادۀ خود، از قبل تصمیم گرفت که ما را از طریق عیسای مسیح، فرزندان خود بشمارد. ۶ خدا را برای این فیض پُر جلالش که از طریق پسر عزیزش به ما سخاوتمندانه بخشیده است، ستایش می کنیم. ۷ زیرا خدا به وسیلۀ خون مسیح، ما را نجات داد یعنی گناهان ما را بخشید. این نتیجۀ فیض بی اندازۀ اوست ۸ که از حکمت و دانایی خود به فراوانی به ما بخشیده است. ۹ خدا راز ارادۀ خود را به ما آشکار ساخت و مطابق با لطف خود این هدف را به وسیلۀ عیسای مسیح انجام داد. ۱۰ این نقشه زمانی کامل می گردد که همه چیز، چه در آسمان و چه در زمین، تحت فرمان مسیح متحد گردند.

۱۱ خدایی که همه چیز را مطابق اراده و نقشۀ خود انجام می دهد، ما را انتخاب کرد تا متعلق به مسیح شویم. زیرا ما را از ابتدا مطابق ارادۀ خویش برگزیده بود. ۱۲ پس ما چون اولین کسانی بودیم که به مسیح امید بستیم، باید جلال و عظمت خدا را ستایش کنیم. ۱۳ شما نیز وقتی کلام راستی یعنی مژدۀ نجات را شنیدید، به مسیح ایمان آوردید و خدا، روح مقدس خود را که وعده کرده بود، به شما فرستاد و به این ترتیب مُهر مالکیت خود را بر شما گذاشت. ۱۴ روح مقدس ضامن آن است که آنچه را خدا وعده داده است، به ما عطا خواهد نمود و به ما اطمینان می دهد که متعلقان خود را نجات می بخشد، تا جلال و عظمت خدا را ستایش کنیم.

شکرگزاری و دعای پولُس رسول

۱۵ به این سبب، چون از ایمان شما به عیسای مسیح و محبت شما به همۀ ایمانداران با خبر شدم، ۱۶ از شکرگزاری به درگاه خدا به خاطر شما دست نمی کشم و همیشه شما را در دعاهایم به یاد می آورم. ۱۷ من دعا می کنم که خدای سَروَر ما عیسای مسیح، یعنی آن پدر پُر جلال، روح حکمت و مکاشفه را به شما ببخشد تا خدا را بهتر بشناسید. ۱۸ دعا می کنم که چشمان دل تان روشن شود و بدانید که به کدام امید دعوت شده اید و درک کنید که خدا چه برکت پُر شکوهی را از سرمایۀ بی پایان خود به ایمانداران وعده کرده است ۱۹ و عظمت بی اندازۀ قدرت او را که در ما ایمانداران در کار است، بفهمید. ۲۰ این همان قدرت بزرگ خداست که مسیح را پس از مرگ دوباره زنده کرد و به دست راست خود در جایگاه آسمانی نشاند. ۲۱ خدا او را بالاتر از هر حکومت و سلطنت روحانی و دنیوی، هر قدرت و مقام والای دیگر که بتوان از آن نام بُرد، قرار داد تا نه تنها در این دنیا بلکه در دنیای آینده نیز این مقام عالی را داشته باشد. ۲۲ خدا همه چیز را زیر پای مسیح نهاد و اراده فرمود که او برای کلیسا سَرِ همه باشد. ۲۳ کلیسا بدن اوست و او این اجتماع ایمانداران و همۀ کاینات را با حضور خود پُر می سازد.

فصل قبلی

مطالب مرتبط

جنگ ما با انسان‌ها نیست

جنگ ما با انسان‌ها نیست (آرامش و شادی در مسیح)
ما می‌‌توانیم به کمک نیروی خدا، با شیطان بجنگیم، زیرا که خدا به مراتب بزرگتر و قوی‌تر از شیطان است. پس از پوشیدن لباس رزم، باید این حقایق را دربارۀ دشمن مان بدانیم: اول اینکه او روح و نامرئی است که دیده نمی شود. دوم اینکه، همانطور که قبلاً اشاره کردیم او بسیار قوی می‌‌باشد. سوم اینکه، او بسیار شریر و بی رحم و دروغگو است. او رهبر تمامی فوجهای روحانی شرارت است. در او هیچ نشانه‌ای از رحم و نیکویی دیده نمی‌شود. اما روح القدس روح پاک خداوند نیرومند و قویتر می‌باشد که تنها در ایمانداران در مسیح حضور دارد.

برنامه رادیویی با خواندن آیه ۲۰-۲۱ (۳۰ دقیقه)

عید قربان و قربانی

عید قربان و قربانی (باشما)
عیسی مسیح به این جهان آمد تا بشریت را نجات دهد. زیرا بدون فدیه و بخشش گناهان، نمی‌توانیم فرزندان خدا شویم. به خاطر فدیهٔ بشریت، لازم بود که پسر یگانۀ خدا، یعنی عیسی مسیح، به این جهان بیاید و برای پرداخت بهای سنگین گناهان ما فدا گردد. لازم بود که خدای پدر، عیسی مسیح را قربانی کند تا با قیمت خون عیسی مسیح، ما نجات پیدا کنیم. عیسی مسیح قربانی کامل است. این قربانی برای یک بار و برای همیشه است.

برنامه رادیویی درباره آیه ۷-۸ (۲۸ دقیقه)

روح القدس - شخص سوم خدای واحد

روح القدس - شخص سوم خدای واحد
روح القدس با خدای پدر و خدای پسر هم در ذات و هم از نظر شخصیت مساوی است. پدر منشأ ذات الهی و یک شخص است، پسر ابدی زاده تصویر ذات الهی و یک شخص است و روح القدس از ذات الهی پدر سرچشمه می‌گیرد و یک شخص است.

مقاله شامل آیه ۱۳-۱۴

داستان شبان

داستان شبان (داستان من)
وقتی شبان تمام چیز را از دست داد، خداوند به او بهترین هدیه را بخشید!‌ این داستان نجات شبان است.

ویدئو به آیه ۷-۸ (۸ دقیقه)